Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentyści

Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska

Zabiegi wykonywane w małym gabinecie dentystycznym

Niektóre osoby bardzo lubią korzystać z małych gabinetów dentystycznych. Dzieje się tak dlatego, że mogą dobrze poznać swojego dentystę i korzystać z różnych rabatów przez niego przygotowanych dla

Poradnik pacjenta - wizyta u stomatologa - Dentyści Gabinet stomatologiczny Ruda Śląska
stałych pacjentów. Poza tym w małych gabinetach dentystycznych wykonywane są praktycznie wszystkie podstawowe zabiegi dentystyczne, a wyposażenie małego gabinetu dentystycznego zwykle nie odbiega od wyposażenia dużego gabinetu. Dobry stomatolog, nawet jeżeli pracuje w małym gabinecie, potrafi doskonale wykorzystywać wszystkie dostępne środki lecznicze. Fakt posiadania stałych pacjentów pozwala mu na sprawowanie nad nimi naprawdę fachowej opieki i reagowanie na wszystkie zgłaszane przez nich problemy.

Dentyści zajmują się wykonywaniem badań stomatologicznych. Niektóre z takich badań przeprowadzane są bezpłatnie. Dzieje się tak wówczas, gdy osoba zgłaszająca się na wykonanie tego typu badań posiada ubezpieczenie i wyraża chęć skorzystania z bezpłatnych badań. W przeciwnym razie będzie musiała ponieść wszystkie koszty związane z przeprowadzaniem badań stomatologicznych. Będą one uzależnione od tego, jakiego rodzaju badania mają zostać przeprowadzone oraz od tego, jakie sprzęty będą używane podczas ich wykonywania. Wszystkie one posiadają kilka etapów. Najpierw przeprowadzany jest zwykły przegląd dentystyczny pozwalający na ustalenie stanu uzębienia i opracowanie planu leczenia. Następnie przystępuje się do właściwego leczenia.


Profilaktyka dziecięca

Stomatologia jest jedną z tych dziedzin medycyny, która budzi największy strach zwłaszcza wśród najmłodszych pacjentów. Chociaż uzębienie u dzieci ulega wymianie to jednak ważne jest przyzwyczajanie dziecka do dobrych nawyków takich, jak pamiętanie o myciu zębów, od najmłodszych lat. Jak wskazują badania, profilaktyka wśród dzieci ma bardzo duże znaczenie w ich późniejszej trosce o stan jamy ustnej. Jest to bardzo duże wyzwanie dla stomatologów. Często wobec tego są organizowane spotkania ze stomatologiem, na przykład w przedszkolu czy szkole, które nie tylko pozwalają na oswojenie się dzieci z tym specjalistą, ale także sprawiają, że w atrakcyjny dla dzieci sposób przekazywane są ważne porady odnośnie stanu uzębienia.

Coraz częściej w wielu gabinetach stomatologicznych jest organizowany system umożliwiający zarejestrowanie się pacjentów na wizytę za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu osoby, które pracują w rejestracji w prostszy sposób mogą zapanować nad sporą liczbą wizyt. Co więcej, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie z uwagi na to, że możemy zaplanować wizytę nie tylko w dogodnej dla nas porze i dniu, ale także internetowa rejestracja pozwala na wybranie specjalisty, do którego udamy się na wizytę. Jest to bardzo ważne szczególnie dla osób z nieprzyjemnymi doświadczeniami z różnymi stomatologami. Internetowe narzędzia umożliwiają także z góry zaplanowanie cyklu wizyt lub sprawdzenie dostępności wybranego przez nas terminu.


O dentofobii

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.



Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia